Menu

Wyszukiwanie

 

 Można posłuchać.

KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ

Jedziemy drugi raz do Niepokalanowa…


Jedziemy drugi raz do Niepokalanowa…


 

15 września 2018 r. Ojcowie Franciszkanie zorganizowali II Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci w Niepokalanowie i na Ich zaproszenie udało nam się pojechać drugi raz  , a pozytywnych przeżyć mamy w sercach wiele…

W tym czasie zbiegły się też dwie ważne rocznice , pierwsza to 100-lecie święceń kapłańskich Św. Maksymiliana Kolbe i 80-ta rocznica wydania pierwszego numeru miesięcznika dla dzieci „Małego Rycerzyka Niepokalanej”

Wszyscy uczestnicy tej pielgrzymki byli z naszej parafii- Zesłania Ducha Świętego z Krasnobrodu w liczbie 30-stu osób. Dzieci były z Jacni , Adamowa i Potoczka. Wyjechaliśmy o 3-ciej rano , a podróż szybko mijała , wypełniona modlitwą śpiewem oraz zdybywaniem historycznych wiadomości o miejscu gdzie był cel podróży. O godz.8ej byliśmy na miejscu i pierwsze kroki skierowaliśmy do Kaplicy Wieczystej Adoracji , która powstała , tzn. została poświęcona i otwarta  1września 2018 r. , a więc 2 tygodnie przed naszym przyjazdem przez Ks. Biskupa Stanisława Gądeckiego – Przewodniczącego Episkopatu Polski.

Przy tej okazji należy zaznaczyć , iż na naszych oczach powstaje Światowe Centrum Modlitw o Pokój ,tzn. ,że powstają takie ośrodki na całym świecie , gdzie budowane są Kaplice z Wieczysta Adoracją Najświętszego Sakramentu. Takich Kaplic ma powstać 12 , na cześć 12 gwiazd w Koronie Maryi – Królowej Polski i z cytatu biblijnego „Niewiasta  obleczona jest w słońce… wokół Jej głowy widnieje wieniec z dwunastu gwiazd”. Do tej pory zbudowano już 8 takich kaplic. Oto one: Betlejem , Madjugorie , Kazachstan , Wybrzeże Kości Słoniowej , Korea Południowa , Rwanda , Filipiny , NIEPOKALANÓW – POLSKA. (następne będą budowane). Wszystkie ołtarze błogosławi papież Franciszek i wykonywane są w Pracowni Gdańskiej w Polsce.

- dlaczego Kaplica Wieczystej Adoracji w Niepokalanowie.

Tu trzeba wrócić do Św. Maksymiliana  , który w 1934 r. napisał list z Japonii do Ojców Franciszkanów do Niepokalanowa. Fragment przytaczamy jako spełnienie Jego proroczych marzeń: „Wyobrażam sobie piękną Niepokalanej w Wielkim Ołtarzu , a na Jej tle pomiędzy rozłożonymi rękami Monstrancja w ciągłym wystawieniu Przenajświętszego Sakramentu. Bracia nawzajem adorują. Kto zagląda do Kościoła – bazyliki – pada na kolana , spogląda na twarz Niepokalanej , odchodzi , a Ona z Panem Jezusem jego sprawę załatwia.” Itaki właśnie jest Ołtarz Adoracji w tej Kaplicy Modlitw o Pokój dla świata i każdego ludzkiego serca.

Wybrano Niepokalanów , bo jest to miejscem naznaczonym obecnością św. Maksymiliana , który w czasie II wojny światowej złożył swoje życie w ofierze miłości i pokoju za drugiego człowieka. To był kolejny znak z nieba , że Kaplica Adoracji w Niepokalanowie powinna powstać , że będzie to miejsce wyjątkowe , które stanie się Centrum Modlitwy o Pokój i miejscem pojednania między ludźmi.

 Kaplica Adoracji powstała z ofiar ludzi , były też duchowe przygotowania : 9-cio miesięczna nowenna i codzienna Msza Święta w tej intencji.

Niepokalanów to Polski Asyż – Centrum Modlitw o pokój w świecie  , przekracza bariery religijne i kulturowe.

Patronem Narodowym Rzeczypospolitej Polskiej został Prezydent Andrzej Duda w 100-lecie Odzyskania Niepodległości . Prezydent Andrzej Duda powiedział: „Wierzę , że to miejsce będzie ważnym ośrodkiem refleksji nad ideą pokoju i nad jego źródłem”

Postać Maryi w Ołtarzu Kaplicy Wieczystej Adoracji jest naturalnej wielkości. O. Kolbe marzył by Eucharystyczny Jezus znajdował się pod sercem Matki i tak się stało.

Wychodząc z Adoracji na placu przy bazylice przybywało pielgrzymów – dzieci wraz z opiekunami , wyrastały te grupy jak przysłowiowe „grzyby po deszczu”. Następnie dostaliśmy przewodnika , który oprowadzał nas po ważnych punktach z życia Św. Maksymiliana. W tym czasie lekko padał deszcz , który symbolizował łaski z Nieba i nikomu on nie przeszkadzał. Dalszy program był „ na luzie” do godz.11 , a więc był czas na indywidualne zwiedzania , zakup pamiątek , prywatnej modlitwy i najważniejsze – przebieranie dzieci; dziewczynek na damy dworu a chłopców na rycerzy. O godz.11tej bazylika „pękała w szwach” ,a mieści ona około 5-ciu tysięcy ludzi , wielu też stało na schodach i na dworze. Obliczono , iż było 3 tysiące dzieci i około 2 tysiące opiekunów , a byli to rodzice , katechetki i nauczyciele.

Przed i po Mszy Świętej Ks. Biskup Antoni Długosz prowadził śpiewy z dziećmi , przy śpiewie „Taki duży , taki mały może świętym być” – „drżały ściany bazyliki” Homilia też była skierowana do dzieci , w darach dzieci i dorośli nieśli serca ze swoimi imionami i intencjami , te dary były też z naszej parafii Zesłania Ducha świętego z Krasnobrodu. Wspólne modlitwy zanosiliśmy za naszych kapłanów za Tych , którzy nas wspomagali , i  za Tych , którzy chcieli pojechać z nami – a nie mogli z różnych powodów.

Po Mszy Świętej ogłoszono , iż wszyscy spotykamy się na placu poza bazyliką , gdzie była scena , ławki , przygotowany ciepły posiłek oraz atrakcje dla dzieci. I też ogromne zdziwienie , deszcz przestał padać , wyszło ogromne słońce i wszystko w minutę osuszyło. Uroczystości w plenerze rozpoczęły się tańcem dworskim .wszystkich dzieci i gorący posiłek dla wszystkich , dzieci dodatkowo miały napoje , słodycze , owoce i „jajka niespodzianki”. Nasze dzieci wyglądały pięknie w dworskich strojach. Po posiłku pokrzepione ciała znów funkcjonowały należycie i rozpoczęły się zabawy , konkursy i zdobywanie dyplomów dzieci z pasowaniem ich na rycerzy Niepokalanej. Dzieci otrzymały też w darze przepiękne figurki Św. Maksymiliana Kolbe. Na koniec wystąpił chór dziecięcy Ojców Franciszkanów . O godz. 17.00 wyjechaliśmy z Niepokalanowa z ufną nadzieją ,że za rok, jak Bóg pozwoli , przyjedziemy tu znów. Bezpiecznie dotarliśmy do domów na 22.00.

Wszystkim dziękujemy  i przesyłamy pozdrowienia!

Szczęść Boże!

Wszystkim dziękujemy!

Oprac. S. Urszula Surmacz

Historia kościoła p.w. Św. Stanisława , Biskupa i Męczennika w Potoczku

 

 

Dawna cerkiew prawosławna wzniesiona w 1870 r., obecnie kościół filialny parafii rzymsko-katolickiej w Krasnobrodzie, pw. św. Stanisława. Budynek położony w południowo-zachodniej części miejscowości, na działce o skłonie północnym, orientowany. Posiada cokół ceglany, ściany drewniane, konstrukcji wieńcowej, oszalowany.

Kościół złożony z małej kruchty, babińca otwartego na nawę, kwadratowej nawy oraz węższego od niej prosto zamkniętego prezbiterium. Od strony południowej prezbiterium - zakrystia.

W przedniej części nawy chór muzyczny wsparty na dwóch słupach, ze schodami w narożniku płn.-zachodnim nawy.  Ściany i stropy przekryte boazerią. Ściany od zewnątrz oszalowane deskami przybijanymi poziomo.

Kruchta przekryta dachem dwuspadowym, babiniec i zakrystia dachem trójpołaciowym, nawa dachem czterospadowym, zakrystia jednospadowym. Wszystkie dachy pokryte blachą. Na środku dachu nawy znajduje się sygnaturka.

 

Dzwonnica została wybudowana w 1870 r. równolegle z cerkwią prawosławną. Wchodzi w skład zespołu kościelnego znajdującego się w południowo-zachodniej części miejscowości. Budynek położony w północo-zachodnim narożniku działki, przy bramie wjazdowej. Posiada cokół ceglany, ściany drewniane w konstrukcji szkieletowej, oszalowany.

Dzwonnica zbudowana na planie kwadratu, dwukondygnacyjna, nakryta dachem namiotowym, z szerokim okapem. W poziomie górnej kondygnacji po 3 otwory na każdą elewację, wypełnione żaluzjami drewnianymi.

Obiekty wpisane do rejestru zabytków pod numerem A/1516.

Zegar

Dzisiaj jest

poniedziałek,
30 listopada 2020

(335. dzień roku)

Pielgrzymka paraf.

Różaniec Rodziców za Dzieci

RÓŻANIEC RODZICÓW ZA DZIECI

 

 


Statystyki

stat4u

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
282086

Prognoza Pogody