Wyszukiwanie

 

 Można posłuchać.

KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ


            3 czerwca 2010 roku – w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej – w Kościele obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, która ma charakter dziękczynny i radosny – oto Bóg przemienił chleb i wino w Swoje Ciało i Krew i dał nam, abyśmy mieli życie.

Mszą Świętą o godzinie 900 rozpoczęliśmy obchody tego święta w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego. W uroczystej liturgii uczestniczyli lektorzy, ministranci, schola, dzieci pierwszokomunijne, a także licznie zgromadzeni wierni z naszej parafii. Wspólnie prosiliśmy Boga o Jego błogosławieństwo i łaskę dla nas wszystkich, a także łączyliśmy się w modlitwie za nasz kraj i rodaków dotkniętych klęską powodzi, prosząc o siłę i nadzieję na przyszłość. W związku z ostatnimi wydarzeniami, których – za pomocą środków masowego przekazu – jesteśmy wciąż świadkami, Ksiądz Proboszcz w wygłoszonym kazaniu przypominał o jedności wśród Polaków i konkretnej pamięci, wyrażonej materialnie wobec wszystkich potrzebujących. Podkreślał bardzo dobitnie, że żywioł wody, który nawiedził Polskę, nie jest karą od Pana Boga, ale być może zwróceniem uwagi na to, jak żyjemy na co dzień, jak traktujemy siebie nawzajem i jak zachowujemy Boskie przykazania. Mam nadzieję, że wielu osobom, które uczestniczyły w tej eucharystii, te słowa dały dużo do myślenia, ponieważ kierowały uwagę na to, co ważne w powszednim życiu, i wskazywały konkretnie, jak przemieniać dobrem nasze serca na co dzień w pracy, w domu i we wspólnocie lokalnej oraz parafialnej.

            Po uroczystej liturgii udaliśmy się na osiedle Podzamek, gdzie corocznie odbywa się procesja Bożego Ciała do czterech – skonstruowanych przez mieszkańców parafii – ołtarzy. Przed idącym księdzem, który niósł Pana Jezusa w monstrancji, dziewczynki pierwszokomunijne sypały kwiaty. Przy każdym ołtarzu polowym został uroczyście odśpiewany fragment Ewangelii i modlitwa o Bożą opiekę nad mieszkańcami. Procesja ma na celu także złożenie Bogu dziękczynienia za cały piękny świat, który Stwórca dał człowiekowi do zagospodarowania. Pomiędzy poszczególnymi ołtarzami modliliśmy się tradycyjnymi pieśniami, a na zakończenie odśpiewaliśmy hymn Ciebie, Boże, wysławiamy, a także – zawierzając Bogu naszą ojczyznę i Polaków – Boże, coś Polskę. Ksiądz Proboszcz przypomniał także zwyczaj zrywania gałązek brzozowych, umieszczonych przy każdym ołtarzu, które – zatknięte pod „strzechą” – mają chronić nasze domostwa od niebezpieczeństw i klęsk żywiołowych. Zwrócił jednak szczególną uwagę, by czynić to z wiarą i pobożnością, a nie tylko dla pewnego symbolu czy znaku.

            Tego przedpołudnia Pan Bóg błogosławił nam piękną pogodą i oszczędził nam deszczu, który – i przed uroczystością i także po niej – niestety nas nie opuszczał.

maleńka

Zegar

Dzisiaj jest

środa,
10 sierpnia 2022

(222. dzień roku)

Pielgrzymka paraf.

Różaniec Rodziców za Dzieci

Statystyki

stat4u

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
11207

Prognoza Pogody