Wyszukiwanie

 

 Można posłuchać.

KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ

Kościół katolicki rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego (łac. triduum – trzy dni) w Wielki Czwartek, który w tym roku przypadał na 17 kwietnia. Obchody Wielkiego Czwartku rozpoczynają się już rano, kiedy w kościele katedralnym biskup wraz z kapłanami z całej diecezji odprawia Mszę św. Krzyżma, podczas której święci oleje. Służą one potem przez cały rok przy udzielaniu sakramentów: chrztu, święceń kapłańskich oraz namaszczenia chorych.

Wieczorna liturgia Wielkiego Czwartku rozpoczyna się od opróżnienia tabernakulum – aż do Zmartwychwstania pozostanie ono puste i otwarte. Jej charakter jest bardzo uroczysty – to dziękczynienie za ustanowienie dwóch sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii. Tego dnia liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę – to podczas niej Jezus umył nogi apostołom. Również i w naszej wspólnocie podczas tej liturgii kapłan umył nogi dwunastu mężczyznom na znak służebności kapłaństwa wobec wspólnoty, w której żyje na co dzień. Przypomina to wszystkim, że Kościół, tak jak Chrystus, jest nie po to, żeby mu służono, lecz żeby służyć. Po Mszy św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do tzw. ciemnicy, gdzie rozpoczęła się jego adoracja przez Koło Żywego Różańca z Podzamku, a ołtarz został ogołocony z obrusa i świec na znak odejścia Jezusa po pojmaniu.

W Wielki Piątek adorowaliśmy Krzyż – symbol męki, śmierci i zwycięstwa Jezusa. Rano modliliśmy się nabożeństwem ciemnej jutrzni, zaś popołudniowa liturgia rozpoczęła się od nabożeństwa drogi krzyżowej i nowenny do Bożego Miłosierdzia. Potem kapłan przez chwilę leżał krzyżem przed ołtarzem, a następnie wysłuchaliśmy z uwagą opisu Męki Pańskiej wg św. Jana, która jak co roku została uroczyście odczytana z podziałem na role i ogromnym zaangażowaniem młodzieży. Następnie nastąpiła modlitwa wstawiennicza, w której Kościół polecał Bogu siebie i cały świat. Centralny moment tej liturgii to adoracja Krzyża. Kapłan wniósł Krzyż zasłonięty fioletowym suknem, następnie stopniowo odsłaniał go i trzykrotnie śpiewał: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”. Na ten słowa odpowiadaliśmy: „Pójdźmy z pokłonem”. Po ucałowaniu Krzyża przez celebransów i ministrantów podchodziliśmy, aby ucałować Krzyż i w ten sposób indywidualnie go adorować, a także włączaliśmy się w adorację poprzez wspólne śpiewy. Po adoracji nastąpiło udzielenie komunii św. Warto przypomnieć, że Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, w którym Kościół nie odprawia Mszy św., jednak Bóg w swej dobroci daje nam swe Ciało, abyśmy je spożywali i nim się uświęcali. Po liturgii Krzyż został umieszczony w centrum kościoła z przodu, tak aby był widoczny i każdy wierny mógł go adorować. Do Wigilii Paschalnej to najważniejszy punkt w kościele. Przyklękamy przed nim tak samo jak przed Najświętszym Sakramentem. Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego, gdzie przeniesiony został Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Adoracja Kół Żywego Różańca z Adamowa i Potoczka, młodzieży oraz mieszkańców osiedla Podzamek trwała do późnych godzin wieczornych.

Wielka Sobota to czas ciszy i oczekiwania. Obchody tego dnia rozpoczęły się – podobnie jak Wielkiego Piątku – od ciemnej jutrzni, po której nastąpiło błogosławieństwo pokarmów. To tradycja tego dnia: chleb błogosławimy na pamiątkę tego chleba, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięso – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku; jajka – ponieważ symbolizują nowe życie. Centralny punkt Wigilii Paschalnej w naszej parafii rozpoczął się od adoracji, którą poprowadziło Koło Żywego Różańca z Jacni. Następnie celebransi wyszli przed kościół, aby tam sprawować liturgię światła – poświęcili ogień i od niego zapalili Paschał (symbol Zmartwychwstałego Chrystusa), który potem został uroczyście wniesiony przez kapłana do świątyni i w ten sposób rozświetlił ciemności. Światło zostało również przekazane ministrantom, a ci roznieśli je wszystkim wiernym. Niezwykle wymowny jest widok rozszerzającej się jasności, która w końcu wypełnia wnętrze kościoła.

Zwieńczeniem obrzędu światła była uroczysta pieśń (Pochwała Paschału) – Exultet, odśpiewana przez kapłana i która zaczyna się od słów: „Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!”. Następną częścią była liturgii słowa – przypominająca całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Tej nocy powraca po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew „Alleluja”. Po Ewangelii i krótkiej homilii odnowiliśmy jako wspólnota nasze przyrzeczenia chrzcielnie, każdy trzymając w ręku zapaloną świecę. Kapłan poświęcił wodę, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu, i następnie pokropił nią wszystkich wiernych. Liturgia Wielkiej Soboty zakończyła się adoracją Koła Żywego Różańca z Hutek.

Dawniej Wigilia Paschalna łączyła się z procesją rezurekcyjną. Obecnie sama procesja jak i Msza św. rezurekcyjna jest przeniesiona na niedzielny poranek Zmartwychwstania i w naszej parafii odbywa się o 6:00. Wtedy trzykrotnie w uroczysty sposób obchodzimy kościół, głosząc w ten sposób całemu światu Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Po jej zakończeniu, podczas wejścia do kościoła, odśpiewywany jest hymn „Te Deum” („Ciebie Boga wysławiamy”). Sama procesja jak i liturgia tego dnia jest bardzo odświętna, a w pieśniach rozbrzmiewa radosne Alleluja Warto pamiętać, że Wielkanoc nie kończy się wraz z drugim dniem Świąt. Okres wielkanocny trwa do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. W tym okresie używa się w liturgii białego koloru szat liturgicznych i rozważa Zmartwychwstanie Pańskie.

oprac.: Łucja Oś-Goś

Zegar

Dzisiaj jest

środa,
10 sierpnia 2022

(222. dzień roku)

Pielgrzymka paraf.

Różaniec Rodziców za Dzieci

Statystyki

stat4u

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
6203

Prognoza Pogody